Septum Deviasyonu (Burun Ara Bölme Eğriliği)

Nazal septum deviasyonu nedir, belirtileri nelerdir?

Nazal septum deviasyonu, burnun iki tarafını birbirinden ayıran ara bölmenin sağ veya sola doğru eğriliğidir. Eğrilik genellikle önde bir tarafa, arkada diğer tarafa doğru olduğundan, kişi burnunun iki tarafından da nefes almakta zorluk çekebilir. Septum deviasyonu, burunun normal fizyolojisini bozduğu için, kişinin geniz akıntısı, baş ağrısı, egzersiz yaparken çabuk yorulma ve horlama gibi şikayetleri de olabilir.
Burun orta bölme eğriliği çok sık görülen bir durumdur; aslında 100 kişiden yaklaşık 90'ının burun ara bölmesi cetvelle çizilmiş gibi dümdüz değildir.
Burun orta bölme eğriliğinin tedavisi cerrahidir. Çok sık görülen bir durum olduğundan, tedavi kişinin şikayetleri göz önüne alınarak planlanır. Hekim, kişinin şikayetlerinin burun orta bölme eğriliğine bağlı olduğundan eminse, ameliyat önerir. Aksi durumda, tahmin edileceği gibi, ameliyat sonrasında kişinin şikayetlerinde bir düzelme olmayacaktır.
Bazen rinosinüziti olan hastalarda burun orta bölme eğriliği de olur. Bu hastalarda, sinüzit ameliyatından sonra nüksleri önlemek ve endoskopik sinüs cerrahisini yapabilmek için, aynı seansta burun orta bölme eğriliği de düzeltilir.