COVID-19

ÖNLEMLERİMİZ

1. Muayenehanemde hasta randevuları saatte bir verilmekte, hastaya ayıracağım süreyi kısıtlamadan, muayene odasının dezenfeksiyonuna zaman ayrılmaktadır. Standart dezenfeksiyona ek olarak, muayene odası UV-C ile de dezenfekte edilmektedir.
2. Kullanılan muayene aletleri yüksek düzeyde dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmaktadır.  

GENEL BİLGİ

COVID-19, 2019'un sonunda Çin'de ortaya çıkan SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Ülkemizde ilk vaka 11 Mart 2020'de tespit edilmiş, Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyayı etkileyen bu salgın hastalığı 12 Mart 2020'de "pandemi" olarak ilan etmiştir.

Pandeminin başında COVID-19'un başlıca akciğerleri etkilediği düşünülüyordu. Ancak vaka sayısı arttıkça, virüsün bütün organ sistemlerinde hasara yol açtığı, bağışıklık sistemi ve pıhtılaşma mekanizmasını bozduğu ortaya çıktı. Eylül 2020 itibarıyla, Covid-19 tüm dünyada 30 milyona yakın insanı enfekte etmiş ve yaklaşık 900.000 kişinin ölümüne neden olmuştur.

COVID-19, solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Virüs, enfekte kişinin soluduğu havayla,  vücut sıvısı parçacıklarına yapışarak dış ortama çıkar, bu parçacıklarla birlikte bir müddet havada asılı kalır, sonra yere düşer. Virüs havada asılı iken bu havayı soluyan kişiler veya salgıların değdiği yüzeyleri elleyerek ellerini ağız/burun/gözüne değdiren bireyler enfekte olabilir.

Cerrahi maskeler soluk verirken dışarı salınan vücut sıvılarını büyük oranda tutar, ve dolayısıyla virüsün dışarı çıkmasını büyük oranda engeller. Kişiler arasındaki mesafenin 1,5 m'den fazla olmasıyla virüslü parçacıklar bir başkasına ulaşamadan yere düşer, solunum yoluyla enfeksiyon ihtimali azalır. Ellerin sık temizlenmesi ile de, virüsün ellerle taşınarak enfekte etmesinin önüne geçilebilir.

COVID-19 aşısı olmak ciddi enfeksiyon ve enfeksiyona bağlı ölüm riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.